מכללה להשגים - מאמר בנושא רעידת האדמה דלג אל התוכן דלג אל התפריט העליון דלג אל החיפוש דלג אל התוכן בתחתית האתר
התקשר אלינו
  • תמונה להמחשה - המכללה להישגים - בית הספר לניהול והדרכה. עושים את
מתלבטים איזה קורס מתאים לכם?
השאירו פרטים ונעזור לכם להחליט!

רעידת האדמה הבאה - זה בידיים שלנו | קובי ביטון

האירועים האחרונים שפקדו את מדינת ישראל מאוששים את תחושת הבטן ותחזיות הסיסמולוגים - רעידת האדמה הבאה בדרכה לישראל. אין לדעת אם רעש האדמה יפקוד את המדינה בעוד שעות, ימים, חודשים או שנים, אך מה שברור הוא שמדינת ישראל של שנת 2008 אינה ערוכה במישור הציבורי והפרטי להתמודד עם רעידת אדמה והשלכותיה.

גלגלי הבירוקרטיה טוחנים לאט - עד עתה ולאחר 30 שנות מאמצי תקינה וחקיקה לא השכילו קברניטי המדינה להבטיח פתרון אמיתי וממשי ליותר משבעה מיליון אזרחים.
גם אם יימצא התקציב המתאים לחיזוק מבני ציבור ומבנים פרטיים מפני רעידות אדמה, אין מדובר בפתרון טוב דיו להצלת חיים.
במקרה של רעש אדמה, אשר גורם לערעור יסודות הבניין, יתעורר צורך בחילוץ מיידי של נפגעים רבים בו זמנית. גם אם יהיה זה רעש מקומי ברדיוס מצומצם, שירותי ההצלה לא יוכלו להבטיח הצלת חייהם של כל הנפגעים. זאת, כיוון שמרחב הפעולה שלהם מוגבל - ברשותם 2 סולמות בלבד המגיעים לגובה של קומה 12. מה יעשו כל אותם משפחות שבחרו להתגורר בפרויקטים החדשים במרומי הקומה ה- 20? מה יעלה בגורל עובדי ההייטק או בית ההשקעות במשרדיהם המפוארים שבקומה ה- 32?

לעת עתה החוק אינו מחייב התקנה או שימוש בפתרונות למילוט וחילוץ בשעת חירום. בחודש מרץ הנוכחי עתידה להתכנס ועדת הכנסת להיערכות לרעידות אדמה ולדון בפתרונות המילוט המוצעים במטרה להמליץ על מערך פתרונות מחייב על פי חוק, בין אם את הקבלנים בבניינים חדשים ובין אם את האזרחים להתקינו בבניינים קיימים. בהכירנו את גלגלי הבירוקרטיה, תהליך זה צפוי שיארך זמן רב. כך היה גם עד שחויבו הקבלנים להטמיע פתרונות מיגון בבניינים חדשים למגורים ולמסחר (פתרונות כגון ספרינקלרים, דלתות חסינות אש , גרמי מדרגות חירום ועוד).

בנקודה זו נכנסת לתמונה האחריות האישית של כל אחד מאתנו כאדם בוגר אשר אחראי לגורלו ובמקרים רבים גם לגורלם של אחרים הסובבים אותנו בחוג המשפחה ובחוג העבודה והעולם העסקי. הצלת חיים הוא ערך עליון ולנוכח נפתולי הבירוקרטיה מוטב יהיה אם לא נפקיר את גורלנו רק בידי גורמים זרים.

השוק מציע כיום מגוון פתרונות מילוט וחילוץ לעת חירום אשר מסוגלים להציל את חיינו בעת רעידת אדמה ותוצרי לוואי של אלו. חלקם תלויים במקור כוח חיצוני ובנוכחות אנשים נוספים המהווים כוח עזר וחלקם מאפשרים מילוט וחילוץ עצמאי בעת חירום בהתאם לשיקול הדעת של האדם המחולץ.
התקנת מערכת מילוט וחילוץ היא החלטה אחת שקולה ואחראית שאנו נדרשים לקבל במסגרת האחריות האישית המוטלת עלינו. רשויות החוק אינן מחייבות בינתיים התקנת מערכת כזו, אך אימוץ פתרון מילוט וחילוץ יציל את חיינו וחיי היקרים לנו בעת חירום.

* הכותב הוא חבר בארגוני תקינה בינלאומיים לעניין פתרונות מילוט מבניינים ושותף לכתיבת תקנים וקודים לעניין, יועץ למארגני פורומים בינלאומיים העוסקים בבניינים גבוהים ומנהל הפיתוח העסקי בחברת DoublExit פתרונות מילוט וחילוץ

< חזרה לעמוד הקודם
חזרה לראש העמוד