איך מצליחים בעולם העסקים? דלג אל התוכן דלג אל התפריט העליון דלג אל החיפוש דלג אל התוכן בתחתית האתר
התקשר אלינו
  • תמונה להמחשה - המכללה להישגים - בית הספר לניהול והדרכה. עושים את
מתלבטים איזה קורס מתאים לכם?
השאירו פרטים ונעזור לכם להחליט!

איך מצליחים בעולם העסקים?

כולם רוצים להצליח ובעולם המערבי, הצלחה משמעה הצלחה כלכלית. אחת הדרכים הישירות להגיע להצלחה כלכלית עוברת במסלול היזמות וניהול העסקים, אך מה נדרש כדי להצליח בעולם תחרותי זה?
 

סוף מעשה במחשבה תחילה  (ר' שלמה אלקבץ)

כאשר רוצים לקפוץ ולפתוח עסק יש תחילה לעשות עבודת הכנה ולימוד רבה. לפני פתיחת העסק יש להבין את השוק שבו העסק אמור לפעול, את המתחרים, את הלקוחות. רצוי להכיר את הבעיות והתהליכים בהם תתקלו ולגבש תוכנית עסקית רצינית.
פתיחת עסק דורשת ידע רב: הן בתחום בו העסק מתנהל והן בתחום הניהולי הסובב כל עסק עצמאי. לפני שפותחים עסק יש ללמוד את התחום המקצועי והניהולי על בוריו. ניתן ללמוד לימודי מנהל עסקים לקראת תואר ראשון או שני (M.BA) שבו הסטודנט צריך להגיש עבודת סמינריון בנושא או כקורס בן מספר חודשים. במסגרת לימודי ניהול עסקים המנהלים לעתיד צוברים ידע בהיבטים השיווקיים, הפיננסיים והמשפטיים הקשורים בניהול עסק, אם צריכים המרת מטח אונליין, במקביל לשכלול כישורי הניהול שלהם, ופיתוח כלים להתמודדות עם משברים ושינוי, קבלת החלטות, פרזנטציה וניהול עובדים.
 

מדוד פעמיים, חתוך פעם אחת (פתגם אנגלי עתיק)

במקביל, ובמידה והעסק אינו מתחום מקצועי המוכר ליזם, על היזם ללמוד ולהכיר את התחום המקצועי שבו הוא עתיד לפעול. היכרות טובה ומעמיקה גם עם הצד הניהולי וגם עם הצד המקצועי  תיתן ליזם המתחיל ולמנהל העסקים חסר הניסיון בסיס להתחיל ממנו. ללא בסיס זה מרבית העסקים צונחים וקורסים תוך פרק זמן קצר.
 

אם אתה רוצה שאלוהים יצחק – ספר לו על התוכניות שלך (וודי אלן)

למרות כל התכנון, כאשר מגיע רגע המעשה, על היזם להתמודד על שינויים, קשיים ובעיות אותן לא צפה, שינויים בשוק ועוד. היכולת להכיר בצורך לשינוי בזמן, והאומץ לבצע את השינוי הנדרש ולאמצו הוא חלק מהפרמטרים המודדים הצלחה של יזם.
למרבית האנשים קשה להתמודד עם שינויים, אך עבור אנשי עסקים השינוי והיכולת לקבלו ולאמצו הם קריטי. ביקורת וחוסר אמונה ביכולת להצליח הם מנת חלקו של היזם, כמו גם קשיים ומשברים בלתי צפויים במהלך הדרך. משבר הוא לעתים דרך להביא לשינוי אשר יגרום לפריצה קדימה. שמירה על דעה שקולה ומשתנה תדיר בהתאם לנסיבות הם קריטריונים חיוניים להצלחה.
 

סוף המחשבה היא ראשית המעשה, וסוף המעשה הוא ראשית המחשבה (אריסטו)

אם חשוב לדעת כיצד להתמודד עם שינויים ומשברים בלתי צפויים, מדוע ההכנה כה חשובה?
הכנה חשובה כיוון שבאמצעות ההכנה ניתן, גם בזמן משבר, לתת את הפתרון הנכון ביותר לתנאים החדשים שנוצרו. ההכנה היא זו המאפשרת להתמודד עם הלא נודע במעט יותר בטחון ועם בסיס טוב יותר לקבל את ההחלטות הנכונות ברגע האמת.
לימוד תחום מנהל עסקים מאפשר לעשות אף יותר מזה – הוא מאפשר להפיק לקחים מהניסיון הנצבר ולהפכם ליכולת ניהולית מצטברת. התמודדות עם לקוח לא משלם אחד תלמד אתכם שיטות להתמודד עם הלקוח הלא משלם הבא ביתר קלות.
 

אין חכם כבעל ניסיון  (חז"ל)

לא כולם מגיעים עם כל הידע הדרוש, החוכמה היא לדעת כיצד להשלים את פערי הידע הקיימים. הרשמה לקורסים בתחומי הידע החסרים, מקצועיים או ניהוליים היא דרך אחת, התייעצות עם בעלי ניסיון היא דרך נוספת. תמיד צריך לזכור כי ההחלטה היא של בעל העסק, אולם הקשבה לאנשים בעלי ניסיון בתחום תעזור בקבלת ההחלטה הטובה ביותר עבור העסק.
 

אז מה דרוש כדי להצליח בעולם העסקים?

·         אמונה ביכולת של בעל העסק ובמטרות העסק
·         הכנה ולימוד התחום המקצועי
·         לימוד התחום הניהולי על בוריו
·         בדיקת שטח מקיפה וכתיבת תוכנית עסקית רצינית לפני שקופצים למים
·         יכולת התמודדות עם שינויים ומשברים
·         הכרת יתרונות היזם, וחיפוש שותפים ויועצים שישתלבו במקומות בהם אין לו יתרון
 
חוסר ניסיון מעוור את היזם מפני הסכנות הצפויות ובכך יכול לעזור לו להתמודד עם פחדיו, אולם אותו חוסר ניסיון עצמו גם יפריע ליזם בהתמודדות עם הקשיים הללו בדיוק. הכנה מתאימה אולי תציף שאלות, אך תאפשר מתן פתרונות עוד לפני שהשאלות הללו הפכו לבעיות אמיתיות.
 
< חזרה לעמוד הקודם
חזרה לראש העמוד